اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اگر هنوز در وب سایت ما ثبت نام نکرده اید با کلیک بر روی دکمه ایجاد حساب کاربری در کوتاه ترین زمان در وب سایت ما ثبت نام کنید و از تمامی امکانات وب سایت بصورت رایگان استفاده کنید.

انجمن های حسابداری و حسابرسی

انجمن های حسابداری و حسابرسی

کشور ما از نیروهای بالقوه و متخصصی در حوزه ی کاری حسابداری و حسابرسی برخوردار است که جمع زیادی از آن ها را فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و مدیران مالی موفق تشکیل داده اند. به جهت ساماندهی و فراهم سازی زمینه های لازم برای مشارکت و همکاری این افراد در این عرصه و توسعه ی تجربیات کاربردی آنان و هم چنین با هدف افزایش دادن سطع معلومات متخصصان، انجمن های حسابداری و حسابرسی تاسیس گردید و تاکنون توانسته است به میزان قابل توجهی به اهداف خود در این زمینه ی جامه ی عمل بپوشاند. در این مقاله ی تخصصی از سایت www.acce.ir به منظور ارتقا سطح آگاهی بازدید کنندگان محترم به معرفی این تشکل، بیان اهداف آن و معرفی مختصر اعضا خواهیم پرداخت.

مهم ترین اهداف انجمن های حسابداری و حسابرسی چیست؟

بدون شک هر مجموعه ای با چندین هدف بسیار مهم، تشکیل شده و آغاز به فعالیت می کند و بر مبنای دغدغه ها و ایده آل های ذهنی موسسان برنامه ریزی می گردد. در این باره به ازای هر بنیاد یا تشکل به وجود آمده، یک اساسنامه وجود دارد که بیانگر اهداف آن باشد و در هر زمان با مراجعه به آن و مطالعه، بتوان به یک خلاصه ی مفید از دلایلی که موجب پیدایش آن مجموعه شده است، دست یافت. بر این مبنا انجمن های حسابداری و حسابرسی نیز با اهداف گوناگونی دایر شده است که مهم ترین آن ها را در ادامه ی این مطلب بیان نموده ایم:

  • گردهمایی جمعی از متخصصان این رشته در قالب ساختاری همانند انجمن موجب می شود که در خصوص تبادل اطلاعات و تجربیات با یکدیگر به تعامل و مشارکت بپردازند. معمولا با تشکیل جلسات مختلف بر اساس یک برنامه ریزی دقیق اعضا و متخصصان فعال به گفتگو در خصوص موضوعات مهم در این زمینه می پردازند.
  • کنترل و نظارت بر وضعیت نهاد ها، سازمان ها، شرکت ها و موسسات فعال در این حوزه ی کاری، یکی دیگر از مهم ترین اهداف و کاربرد های تشکیل انجمن های حسابداری و حسابرسی می باشد؛ چرا که وظیفه ی رسیدگی به این امور جزیی باید و باید بر عهده ی متخصصان و فعالان با تجربه ی این رشته باشد. افرادی که این وظیفه را بر عهده می گیرند و به صورت جامع به بررسی و رسیدگی به آن می پردازند، باید از سابقه ی مدیریتی برخوردار باشند؛ چرا که کم ترین تاثیر محول نمودن چنین وظیفه ی سنگینی به اشخاص شایسته، جلوگیری از اشتباهات، خطا ها و روال های تکراری نامناسب رایج در حوزه ی کار حسابداری و حسابرسی است، از این رو این اقدام در تعیین سرنوشت و چگونگی بقا و ماندگاری این حرفه بسیار موثر می باشد.
  • همچنین اعضای انجمن ها با تکیه بر تجارب شخصی و گروهی و استفاده از تکنیک ها و فنون جدید و پیشرفته می توانند در افزایش دادن و ارتقای سطح دانش و معلومات سایر فعالان یا علاقمندان این حوزه، تاثیر گذار باشند.

مهم ترین وظایف انجمن های حسابداری و حسابرسی چیست؟

زمانی که از فعالیت یک تشکل در سطح یک استان صحبت می شود؛ یعنی هر گونه فعالیت و عملکرد آن می تواند تاثیر بسیار گسترده ای داشته باشد و تمامی اصناف و مشاغل موجود در این زمینه را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع رسالت یک انجمن چنین است و چه بهتر که عملکرد آن به گونه ای باشد که اثر مثبت و ماندگاری از خود بر جای بگذارد. به این منظور لازم است که ابتدا وظایف این تشکل مشخص شده و سپس برای عمل کردن به آن ها به صورت بی نقص و تمام و کمال، اقدام گردد. از جمله مهم ترین وظایف انجمن های حسابداری و حسابرسی این بوده است که مطابق با قوانین جمهوری اسلامی و سایر استاندارد ها و مقررات وضع شده در خصوص فعالیت انجمن های صنفی، به تدوین و ارائه ی مواردی بپردازد که تحت عنوان راهنمایی برای سایر کسب و کار ها، شرکت ها و موسسات فعال در حوزه ی حسابداری و حسابرسی مورد استفاده قرار گیرند؛ در واقع ارائه ی رهنمود های حرفه ای برای اعضای این تشکل، تدوین نمودن آیین نامه های رفتاری و عملی یکی از مهم ترین وظایف این مجموعه بوده است.

برای این که حضور چنین تشکلی موثر واقع شود، صرفا عمل نمودن به وظایف و تلاش در راستای تحقق اهداف اولیه کافی نمی باشد؛ چرا که انجمن های حسابداری و حسابرسی باید با تکیه بر دانش و توانمندی اعضا و ایده یابی از ذهنیات آن ها به ارائه ی پیشنهاداتی بپردازد که عملی نمودن آن ها برای صاحبین کسب و کار های مرتبط با این حوزه ی کاری مقدور باشد. پیشنهاداتی که در نهایت منجر به حل مسائل و مشکلاتی شود که در زمینه وجود دارد، بر این اساس ارائه ی مشاوره های کلی و جزیی یکی دیگر از وظایف این تشکل خواهد بود و در صورتی می توان گفت مفید عمل کرده است که شاهد تاثیرات قابل توجهی در نحوه ی کار و کسب موفقیت توسط مشاغلی باشیم که در زمینه ی حسابداری و حسابرسی دایر شده اند.

انواع انجمن های حسابداری و حسابرسی

۱- انجمن های علمی حسابداری و حسابرسی

۲- انجمن های صنفی حسابداری و حسابرسی

جایگاه انجمن های صنفی و علمی حسابداری و حسابرسی

این انجمن ها از جمعی از متخصصان حرفه ای در حوزه ی امور حسابداری، حسابرسی، مالی و مالیاتی تشکیل شده است که همگی دارای تحصیلات عالیه مرتبط و تجارب و سوابق کاری درخشان در این عرصه می باشند و قطعا شایسته ی حضور در این مجموعه و برازنده ی چنین سمت و جایگاهی هستند

آدرس و شماره تماس انجمن حسابرسی و حسابداری

به منظور اطلاع از شرایط عضویت حسابداران، دانشجویان و سایر علاقمندان و همچنین کسب سایر اطلاعات جامع تر، می توانید به لینک های درج شده در این مطلب با روابط عمومی این انجمن ها تماس گرفته و ضمن صحبت با کارشناسان از اطلاعات و مشاوره های لازم بهره مند شوید.

راه های تماس با انجمن های حسابداری و حسابرسی

انجمن های حسابداری در تهران :

انجمن حسابداران خبره     www.iica.ir

انجمن حسابداری ایران    www.iranianaa.com

انجمن حسابرسی ایران       www.iraua.com

انجمن حسابداری مدیریت    www.imaa.associations.iau.ir

انجمن های حسابداری در کرج ( استان البرز ) :

انجمن صنفی کارفرمایی حسابداری و حسابرسی استان البرز     www.aaaicap.ir

انجمن صنفی کارگری حسابداری و حسابرسی استان البرز     www.alborzaca.ir

انجمن های حسابداری در رشت ( استان گیلان) :

انجمن حسابداری گیلان              www.gilanacca.ir

ارسال یک پاسخ