گروه بندی مشاغل

پرسش

سلام گروه بندی مشاغل مالیاتی بر اساس حجم فعالت و نوع فعالیت شامل چه موارد و نرخ هایی میباشد ؟ و تفاوت آن با نرخ های ماده ۱۳۱ ق م م چیست ؟

Rate this question
در حال پیشرفت 0
Milad.B 52 سال 1398/5/15 0:00:00 1 پاسخ 951 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

 1. این گروه بندی مالیاتی با توجه به آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات‌ها براساس ملاک‌هایی از قبیل نوع و حجم فعالیت متفاوت است و به ترتیب در گرو‌ه‌های اول، دوم و سوم قرار می گیرند.

  بر اساس حجم فعالیت:

  گروه اول شامل مودیانی می‌ شود که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل آنها بیشتر از ۳۰ میلیارد ریال باشد و یا برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده ( قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ مالیات قطعی ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد بیشتر از ۳۰ میلیارد ریال باشد.

   

  گروه دوم شامل مودیانی است که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل آنها بیشتر از ۱۰ میلیارد تا ۳۰ میلیارد ریال باشد و یا برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده ( قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ مالیات قطعی ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد از ۱۰ میلیارد ریال تا ۳۰ میلیارد ریال است.

  گروه سوم شامل مودیانی است که در گروه های اول و دوم قرار نمی گیرند.

   

  براساس نوع فعالیت:

   

  اشخاص ذیل فارغ از حجم فعالیت یادشده از لحاظ انجام تکالیف جزء مودیان گروه اول محسوب می شوند.

   

  ۱- دارندگان کارت بازرگانی (وارد کنندگان و صادر کنندگان)

   

  ۲- صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی و بهره برداران معادن دارای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه ذیربط

   

  ۳- صاحبان هتل‌های سه ستاره و بالاتر

   

  ۴- صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، کلینیک‌های تخصصی

   

  ۵- صاحبان مشاغل صرافی

   

  ۷- فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذیربط

   

  در سال‌های اخیر گروه سوم مشاغل طبق بند تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات مقطوع برای عملکرد سال خود پرداخت کرده‌اند. این عدد برای عملکرد سال ۹۶ نیز ۵ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته است.

  کلیه صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ قانون فوق که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال ۱۳۹۶ حداکثر ۱۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم (مبلغ ۲٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) باشد مشمول این دستورالعمل بوده و در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل که در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده شده است، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.

   

  ماده ۱۳۱- نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی می باشد که با موارد گفته شده در بالا تفاوت دارد

ارسال یک پاسخ