هزینه یابی در حسابداری صنعتی

پرسش

روشهای هزینه یابی در حسابداری صنعتی و نحوه اجرای اونها رو میخواستم

Rate this question
در حال پیشرفت 0
علی 4 سال ۱۳۹۸/۲/۱۶ ۱۵:۲۷:۳۲ 3 پاسخ 983 بازدیدها 1

پاسخ ها ( ۳ )

 1. یه فایل pdf هست که الان براتون میفرستم


  پیوست
 2. روشهای هزینه یابی اصولاً بر دو نوعند

  ۱- هزینه یابی سفارش کالا

  ۲- هزینه یابی مرحله ای

  در روش هزینه یابی سفارش کار، هر شماره کار به منزله واحد مستقلی تلقی می شود و هزینه اولیه (مواد و دستمزد) و سربار ساخت آن جداگانه محاسبه و در برگ خلاصه هزینه مربوط ثبت می شود بطوری که هویت هر سفارش در سرتاسر دوره تولید مشخص می ماند. در نتیجه امکان دارد که برای مثال، هزینه یک سفارش تکمیل شده با هزینه سفارش تکمیل شده دیگری که همانند آن است تفاوت داشته باشد.

  روش هزینه یابی مرحله ای (یا هزینه یابی مراحل عمل) باهزینه یابی سفارش کار تفاوت دارد و در مواردی به کار می رود که تولید به طور مداوم یا به شکل تولید عمده جریان داشته باشد و محصولات از واحدهای مشابه با مشخصات یکسان تشکیل شده باشند که همگی یا هر نوع از آنها از مراحل عمل مشخص و مشترکی می گذرد و به این جهت نمی توان تمایزی بین واحدهای مختلف انواع محصول به منظور هزینه یابی قائل شد و هویت هر یک را جداگانه در نظر گرفت. چه هر واحد در حقیقت جزء تفکیک ناپذیری از یک مرحله عمل است. چون در روش تولید مرحله ای، محصولات به طور مداوم در یک یا چند مرحله عمل ساخته می شوند هزینه یابی مرحله ای را هزینه یابی پیوسته نیز نامیده اند. با کار برد این روش، هزینه یابی یک واحد مشخص از محصول ناممکن است و به این جهت می یابد یک دوره زمانی مبنای احتساب هزینه قرار گیرد و جمع هزینه های هر دوره به جمع محصول تولید شده در همان دوره تقسیم شود تا «هزینه متوسط واحد تولید» آن دوره به دست آید

 3. سلام وقت بخیر روشهای هزینه یابی در حسابداری صنعتی شامل هزینه یابی بر مبنای سفارش تولید، بر مبنای فعالیت، بر مبنای حجم تولید و دوایر مختلف تولید و هزینه یابی استاندارد و …. میباشد. هر صنعتی بسته به نوع تولید خود از روش های مختلفی که ذکر شد استفاده میکند.

ارسال یک پاسخ