نحوه محاسبه اضافه کاری

پرسش

برای محاسبه اضافه کاری مدام دچار اشتباه می شوم پرسیدم میگویند مزد مبنا تقسیم بر ۱۹۲ و ضرب در ۱.۴ و ضرب در ساعت اضافه کاری. اما من انجام دادم ولی رقمی که بدست می آورم بیشتر میباشد از فیش حقوقی لطفا به من بگویید مزد مبنا شامل چیست و چگونه محاسبه  می کنند که جواب دقیق عین فیش بدست نمی اورم . من در حسابداری شاغلم منتهی همکارانم کار حقوق انجام میدهند.

Rate this question
در حال پیشرفت 0
ناشناس 1 سال ۱۴۰۰/۶/۷ ۱۱:۰۰:۱۴ 2 پاسخ 44 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۲ )

  0
  ۱۴۰۰/۶/۷ ۱۱:۴۸:۵۵

  مطابق ماده ۳۶ قانون کار مزد مبنا شامل تمامی پرداخت های مستمر به حقوق بگیر به استثنا مزایای رفاهی مانند بن و مسکن و حق اولاد میباشد .

  ماده ۳۶ قانون کار به شرح ذیل است :

  مزد ثابت ، عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل.

  تبصره ۱- در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی و ارزیابی مشاغل نیستند منظور از مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل ، مزایایی است که بر حسب ماهیت شغل یا محیط کار و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می گردد . از قبیل مزایای سختی کار ، مزایای سرپرستی ، فوق العاده شغل و غیره .

  تبصره ۲- در کارگاه هایی که طرح طبق بندی مشاغل به مرحله اجرا درآمده است مزد گروه و پایه ، مزد مبنا را تشکیل می دهد .

  تبصره ۳- مزایای رفاهی و انگیزه ای از قبیل کمک هزینه مسکن ، خواربار و کمک عایله مندی ، پاداش افزایش تولید و سود سالانه جزو مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمی شود

  درخصوص محاسبه اضافه کار فرمول مرسوم همانطور که گفتید مزد مبنا تقسیم بر ۱۹۲ یا ۲۲۰ ضربدر ۱.۴ ضربدر ساعات اضافه کار میباشد

  در فرمول فوق الذکر منظور از  ۱۹۲ و یا ۲۲۰ ساعات کار ماهانه میباشد که بعضی از شرکتها فرض را ۱۹۲ و بعضی مبنا را بر ۲۲۰ قرار می دهند .

  حال شما برای محاسبه مزد مبنا میبایست از دریافتی مستمر ماهانه خود مزایایی مانند حق بن و مسکن و حق اولاد را کسر نموده و با فرمول بالا مبلغ اضافه کار را محاسبه نمایید .

  درصورت وجود مغایرت ریز ایتم های حکم حقوقی خود را ارسال نموده تا محاسبات را باهم انجام دهیم

 1. سلام وقت بخیر برای محاسبه اضافه کاری باید ساعات اضافه کاری پرسنل، حقوق پایه دریافتی در یک ساعت، ساعات کار سازمانی اعلام شده و همچنین نرخ اضافه کاری که میزان آن برای هر ساعت اضافه کاری معادل ۴۰% یا ضریب ۱.۴ است را مشخص کرد سپس براساس حقوق پایه دریافتی و ساعات اضافه کاری مبلغ اضافه کاری را محاسبه نمود.

  به عنوان مثال اگر حقوق پایه دریافتی پرسنل در یک ماه معادل ۲۵۰’۷۹۷’۴۱ ریال و ساعات کار سازمانی ۲۲۰ ساعت باشد و پرسنل در یک ماه ۸ ساعت اضافه کاری داشته باشد، با توجه به نرخ اضافه کاری مبلغ اضافه کاری فرد به صورت زیر می باشد.

  ریال ۸۶۰’۱۲۷’۲=۱.۴*۸*۲۵۰/۲۲۰’۷۹۷’۴۱

ارسال یک پاسخ