مزایای مشمول مالیات ۱۴۰۰

پرسش

سلام وقت بخیر در سال ۱۴۰۰ مزایای شاغل حقوق مثل مسکن بن خواربار ایاب و ذهاب ناهاری اولاد معاف مالیات هستند؟ ممنون میشم

Rate this question
در حال پیشرفت 0
ناشناس 1 سال ۱۴۰۰/۳/۳۱ ۱۵:۲۹:۴۵ 1 پاسخ 113 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

  0
  ۱۴۰۰/۴/۸ ۹:۳۲:۲۵

  از مزایای ماهانه تنها حق ماموریت معاف از مالیات می باشد .

  مواردی که حضرت عالی نام بردید مشمول مالیات بر حقوق می باشد .

  در خصوص بن خواربار و یا ناهار و ایاب و ذهاب در صورتی که به صورت نقدی پرداخت شود مشمول مالیات می باشد و اگر غیر نقدی پرداخت شود نیز ترتیبات خاص خود را برای محاسبه مالیات دارد .

  در خصوص مشمول مالیات بودن مزایای فوق الذکر سازمان امور مالیاتی بخشنامه ایی به شرح ذیل دارد :

  بخشنامه ۳۳۵۵۳ مورخ ۱۲ تیر ۱۳۸۷ سازمان امور مالیاتی

  چون در خصوص شمول یا عدم شمول مالیات حقوق نسبت به وجوه پرداختی بابت کمک هزینه های: مهد کودک، غذا، ایاب و ذهاب و … از سوی ادارات امور مالیاتی و مودیان محترم مالیاتی سوالات متعددی مطرح گردیده لذا به لحاظ رفع ابهام در این خصوص، مقرر می دارد:
  وجوه نقدی که به عنوان مزایای مربوط به شغل تحت عناوین مهد کودک، یارانه غذا، ایاب و ذهاب، هزینه تلفن همراه و بن کالا به حقوق بگیران پرداخت می گردد با در نظر گرفتن عمومیت تعریف مقرر در ماده ۸۳ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن، مشمول مالیات بر درآمد حقوق می باشد.

  لازم به ذکر است طبق بند ۱۳ ماده ۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحیه ۲۷/۱۱/۸۰ مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون اخیرالذکر از شمول پرداخت مالیات بر درآمد حقوق معاف است.

  هم چنین ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم در خصوص معافیت مالیات حقوق و به شرح ذیل می باشد :

  ۹۱ ماده قانون مالیات های مستقیم

  درآمدهای حقوق به شرح زیر از پرداخت مالیات معاف است :

  ۱ -رؤسا و اعضای مأموریت های سیاسی خارجی در ایران و رؤسا و اعضای هیأت های نمایندگی فوقالعاده دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل و همچنین رؤسا و اعضای هیأت های نمایندگی سازمان ملل متحد و مؤسسات تخصصی آن درایران نسبت به درآمد حقوق دریافتی از سازمان و مؤسسات مزبور در صورتی که تابع دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند.

  ۲ -رؤسا و اعضای مأموریت های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان مؤسسات فرهنگی دول خارجی نسبت درآمد حقوق دریافتی از دول متبوع خود به شرط معامله متقابل.

  ۳ -کارشناس خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمک های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دول خارجی ویا مؤسسات بین المللی به ایران اعزام می شوند نسبت به حقوق دریافتی آنان از دول متبوع یا مؤسسات بین المللی مذکور.

  ۴ -کارمندان محلی سفارتخانه ها و کنسولگری ها و نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله متقابل.

  ۵ -حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.

  ۶ -هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.

  ۷ -حذف شد.

  ۸ -مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانههای ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار میگیرد.

  ۹ -وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.

  ۱۰ -عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) این قانون.

  ۱۱ –خانه های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین نامه های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می شود.

  ۱۲ -وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.

  ۱۳ -مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون.

  ۱۴ -درآمدحقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

ارسال یک پاسخ