مدیر ارشد مالی

پرسش

مهم ترین وظایف مدیر ارشد مالی Chief Financial Officer چیست؟

میزان اعتبار و اهمیت تحلیل های یک مدیر ارشد CFO مالی؟

 

Rate this question
حل شده 0
مدیر ارشد تالار 52 سال 1398/7/6 0:00:00 1 پاسخ 872 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

 1. مدیر ارشد مالی (CFO: Chief financial officer)

  یا مدیر ارشد مالی و اجرایی (CFOO) chief financial and operating officer

  یک عنوان شرکتی در حوزه دانش مالی است که مسئولیت مدیریت ریسک مالی سازمان یا ابرشرکت را بر عهده دارد. این مدیر مسئول برنامه‌ریزی مالی، نگه‌داری اسناد مالی و همچنین ارائه گزارش مالی به مدیریت بالاتر است. مدیر ارشد مالی معمولاً به مدیر عامل اجرایی و هیئت مدیره گزارش می‌دهد. او وظیفه نظارت بر فعالیت‌های واحد مالی را بر عهده دارد و سخنگوی ارشد مالی سازمان است. مدیر ارشد مالی به‌طور مستقیم با مدیر ارشد عملیات در تمام امور استراتژیک و تاکتیکی در زمینه مدیریت بودجه، تجزیه و تحلیل سود/هزینه، پیش‌بینی نیازها و تضمین منابع مالی جدید، همکاری می‌کند.

  اغلب مدیران ارشد مالی شرکت‌های بزرگ دارای مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک مالی مانند کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار هستند، یا با پیش‌زمینه از حوزه حسابداری می‌آیند، مانند مدرک حسابداری عمومی گواهی‌شده.

   

  مهم ترین وظایف مدیر ارشد مالی چیست؟

  فردی که در چنین سمتی مشغول به کار می شود، باید از توانایی های ذهنی و تجربی لازم بهره مند باشد تا بتواند بر مبنای یک برنامه ریزی استراتژیک مالی به امور مربوطه رسیدگی نماید.

  مسئولیت نظارت به بخش مالی و مالیاتی و مدیریت تمامی پروژه های مرتبط با آن بر عهده ی این فرد خواهد بود؛ بنابراین باید نسبت به قوانین مالیاتی، سیستم های اطلاعاتی مالی و حسابداری آن سازمان تسلط کامل داشته باشد.

  مدیر ارشد مالی باید بتواند بر اساس بررسی داده های موجود، تمامی جریان های نقدی را به منظور کنترل و مدیریت هزینه های جاری کسب و کار مربوطه، کاهش هزینه های سربار اضافی و توسعه ی استراتژی مالی، ردیابی و بررسی نماید .

  لازم است در هر زمان های مشخص، تحلیل ها و گزارشات مالی را که عاری از هرگونه اشتباه و نقصی هستند، ارائه دهد.

  رسیدگی به برخی از امور مرتبط با استخدام و نظارت بر فعالیت های کاری سایر پرسنل نیز بر عهده ی مدیر ارشد مالی خواهد بود.

   

  میزان اعتبار و اهمیت تحلیل های یک مدیر ارشد مال

  توانایی تحلیل و مدیریت از جمله بارز ترین و بدیهی ترین صفات کسی است که در این سمت فعالیت می نماید و علاوه بر آن این فرد باید از قدرت تحلیل و پیش بینی برخوردار باشد که بخشی از این توانایی، ذاتی و به میزان زیادی از آن اکتسابی و تجربی است. کسی که به عنوان CFO در یک شرکت یا سازمان مشغول به کار است، باید بتواند بر اساس گزارشات گذشته و زمان حال که حاکی از چگونگی عملکرد آن مجموعه است، شرایطی را پیش بینی کرده و روالی را در نظر بگیرد تا پس از یک بازه ی زمانی مشخص، میزان کارایی کل مجموعه افزایش یافته باشد. داشتن یک استراتژی اقتصادی، مانور دادن بر نقاط قوت مجموعه و تعیین هدف و تخصیص زمان مشخص برای دستیابی به آن، از جمله مهم ترین کارهایی است که یک مدیر ارشد مالی یا CFO لازم است که آن ها را به نحو احسن انجام دهد.

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ