مالیات مستقیم

پرسش

سلام وقت بخیر
میشه لطفا تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم رو با یه مثال واقعی بیشتر توضیح بدید؟ منظور از امکان عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی چی هستش؟

از طرفی عدم ارسال اظهار نامه عملکرد جریمه غیرقابل بخشودگی معادل ۳۰٪ مالیات تعلق گرفته داره!

منظور از مالیات مقطوع چی هستش؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)
در حال پیشرفت 0
Elham Halimi 52 سال 1399/5/20 0:00:00 1 پاسخ 452 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

 1. تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم چیست؟

  همه ساله سازمان امور مالیاتی برخی از مشاغل یا گروه‌های شغلی که فروش کالا و یا خدمات سالیانه آنها، از سقف تعیین شده این سازمان کمتر باشد، از انجام بخشی از تکالیف مالیاتی معاف می‌کند. به این ترتیب، مالیات این دسته از مودیان به صورت مقطوع تعیین و وصول می‌شود. سقف معافیت برای عملکرد سال ۹۸، سی برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد. سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ برای سال ۹۸ برابر ۳۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان و سی برابر آن معادل ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان می‌باشد.

  چه کسانی مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ هستند؟

  • تمامی صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم؛ در صورتی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۹۸، حداکثر ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان (سی برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ ق.م.م) باشد. این مودیان در صورتی که فرم مربوطه را حداکثر تا تاریخ ۹۹/۵/۳۱ تکمیل و ارسال نمایند، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
  • صاحبان مشاغلی که بر اساس موضوع فعالیت و یا استقرار محل فعالیت با دارا بودن مجوز فعالیت، در سال ۹۷ از معافیت مالیاتی یا نرخ صفر مالیاتی برخوردار بوده‌اند؛ در صورتی که در طول سال ۹۸ نیز ضوابط معافیت یا نرخ صفر برای آنها حاکم باشد. همچنین عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر، معافیت آنها را لغو نخواهد کرد.
  این مطلب را هم بخوانید:  تشویقات و جرائم مالیاتی ( بخش دوم ) به همراه بخشنامه جدید

  مالیات مقطوع سال ۹۸ چگونه تعیین می‌شود؟

  مالیات این دسته از صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۹۷ آنان و به صورت مقطوع تعیین می‌شود. این مالیات مقطوع به شرح جدول تعیین می‌گردد:

  حداقل مالیات قطعی ۹۷ حداکثر مالیات قطعی ۹۷ میزان افزایش نسبت به عملکرد ۹۷
  از ۰ تومان تا ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان بدون افزایش
  از ۲,۵۰۰,۰۰۱ تا ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۴% (۴ درصد)
  از ۵,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۸% (۸ درصد)
  صاحبان مشاغل با مالیات قطعی بیش از ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۱۲% (دوازده درصد)

ارسال یک پاسخ