مالیات غیر مستقیم

پرسش

سلام . تفاوت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مصرف چیست ؟

Rate this question
حل شده 0
Milad.B 52 سال 1398/5/12 0:00:00 1 پاسخ 866 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

 1. در یک تحلیل اقتصادی، تحت دو عنوان کلی، یعنی مالیات بر مصرف ومالیات بر درآمد از جامعه ستانده می‌شود.
  مالیات بر مصرف چیست؟ دولت با هدف‌هایی مانند کاهش تقاضا برای مصرف کالا یا خدمت مورد نظر یا تامین بخشی از هزینه‌های خود، وجهی را اضافه بر قیمت کالا یا خدمتی که مصرف کننده به تولیدکننده یا فروشنده کالا می‌پردازد از او می‌ستاند. برای مثال، ۲۰درصد مالیات بر مصرف سیگار یعنی این که به ازای هر ۱۰۰۰ ریال پولی که مصرف کننده برای خرید سیگار به فروشنده می‌پردازد، ۲۰۰ ریال نیز باید به دولت بدهد.شرط تحقق این گونه وجوه آن است که مصرف کنندگان، کالا یا خدمت مورد نظر را پس از شمول مالیات بر مصرف، کماکان مصرف کنند. در یک حالت فرضی، اگر مردم در واکنش به مالیات وضع شده ،دیگر سیگار نخرند در دریافتی‌های بودجه‌ای سال مورد نظر، هیچ وجهی بابت مالیات بر مصرف سیگار وصول نشده است.

  ارزش افزوده به چه معنی است؟

  هر کالایی که در بازار فروخته می‏شود، در فرایند تولید خود، توسط چندین تولیدکننده به تدریج ساخته شده است. به عنوان مثال یک نان ابتدا گندم بوده سپس تبدیل به آرد شده سپس خمیر شده و نهایتاً در تنور پخته و نان شده است. قیمت گندم موجود در هر عدد نان تا قیمت نان فروش رفته در نانوایی در این مراحل به تدریج افزایش یافته است که این افزایش حاصل زحمت تولیدکنندگان مختلف در مراحل مختلف تولید گندم تا فروش نان بوده است. به این ارزش اضافی ایجاد شده از دانه گندم تا نان، «ارزش افزوده» گفته می‏شود.

  فرایند انجام مالیات بر ارزش افزوده چگونه است؟

  مقرر می‏دارد واردکنندگان و توزیع‏کنندگان عمده کالاها و خدمات مصرفی، ضمن شناسایی سلسله مراتب تهیه و توزیع کالای خود، در فاکتور فروش کالا به مصرف‏کننده نهایی سه درصد مالیات محاسبه و از مشتری دریافت کنند.با اجرای این قانون، قانون تجمیع عوارض که از اوایل دهه ۸۰ در کشور اجرا می‏شد ملغی شد.

  قانون تجمیع عوارض چیست؟

  قانون تجمیع عوارض مقرر می‏کرد هر تولیدکننده ایرانی، چه کسی که ماده اولیه را تولید می-کند چه کسی که کالا یا خدمات نهایی را، ۱٫۵ درصد بابت شهرداری‏ها و ۱٫۵ درصد بابت عوارض سایر نهادهای دولتی به سازمان امور مالیاتی بپردازد. قانون مالیات به ارزش افزوده، پرداخت ۱٫۵ درصد شهرداری‏ها را به حالت قبلی گذاشته و دریافت ۱٫۵ درصد سهم دولت را به عهده فروشنده نهایی قرار داده است.

  وضع مالیات بر ارزش افزوده به ضرر چه کسانی شد؟

  ۱- دلالان و واسطه گران ،چراکه با قرار گرفتن در بین تولید کنندگان ومصرف کنندگان بدون اینکه زحمتی در تولید کالا یا خدمات داشته باشند یا اینکه تعهدی نسبت به ومصرف کنندگان بیشترین سود را آزن خود میکردند که حال در طی این فرایند شناسایی شده و مسیر توزیع و مصرف کالا شفاف میشود.
  ۲- قاچاقچیان،که از راههای غیر رسمی و غیر قانونی دست به واردات کالاهای بی کیفیت زده که هم تولید داخل را مختل میکرد هم هیچگونه گارانتی یا وارانتی نسبت به کالای به فروش رفته به مصرف کننده نهایی ارائه نمیکردند که با اجرای این قانون مالیات بر ارزش افزوده منافع این سودجویان با خطر مواجه شد.

  نتیجه گیری که میتوان از این یادداشت به دست آورد اینست که در مالیات بر مصرف هدف نهایی دولت کاهش تقاضایی مصرف بر کالا یا خدمات است به مانند مالیات بر مصرف سیگار ،مالیات بر مصرف گازوئیل،که عدم مصرف کالاهای اینچنینی به سلامت و محیط زیست جامعه کمک خواهد کرد .
  حال اینکه مالیات بر ارزش افزوده علاوه بر شناسایی و سازماندهی توزیع کنندگان و فروشندگان رسمی در یک ساختار بروکراتیک ، به کاهش هزینه های تولید نیز کمک کرده ، باعث صادرات بیشتر کالاها در اثر افزایش کیفیت و مشوقهای مالیاتی می شود

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ