فوق العاده ماموریت

پرسش

سلام
آیا این نکته صحیح است که فوق العاده ماموریت خارجی نباید از یک روز دستمزد کمتر باشد یعنی اگر شخصی یک روز کاری دورتر از ۵۰ کیلومتر محل اصلی  شرکت  باشد و یا کارمند ناگزیر باشد حداقل یک شب در محل مأموریت توقف نماید به اندازه دو روز دستمزد پرداخت کرد؟

آیا فوق العاده پرداختی بابت ماموریت معاف از بیمه و مالیات می باشد؟

 

حل شده 0
روزبه اکبری 5 سال ۱۳۹۸/۲/۶ ۲۰:۵۳:۵۴ 2 پاسخ 844 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۲ )

  2
  ۱۳۹۸/۲/۱۲ ۱۳:۴۳:۲۷

  حق ماموریت اگر داخلی باشد یعنی در یک شعاع کمتر از ۵۰ کیلومتر ماموریت داخلی و مشمول بیمه و مالیات و برار با یک روز دستمزد بعلاوه مزایا و ایاب و ذهاب حق ماموریت میباشد .

  حق ماموریت اگر خارج از مرکز باشد ممکن است درصد خاصی اضافه شود ولی اجباری نمیباشد و معاف از مالیات حقوق و لی مشمول بیمه می باشد

  بهترین پاسخ
 1. نحوه محاسبه ماموریت خارج از مرکز
  در هنگام محاسبه فوق العاده ماموریت شرط بر این است که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کار اصلی خود دور گردد و یا مجبور باشد حداقل یک شب در محل مأموریت توقف کند.

  در محاسبه فوق العاده ماموریت این مبلغ برابر با یک روز حقوق معمول است. به این معنا که در ازای یک روز ماموریت علاوه بر یک روز حقوق عادی ، یک روز حقوق ثابت هم به‌عنوان حق ماموریت دریافت مینماید که از مزد پایه ی روزانه ان فرد نباید کمترشود.

  علاوه بر فوق العاده مأموریتی که در ماده ی ۴۶ قانون کار پیش بینی شده کارفرما مکلف به تهیه ی وسیله ی رفت و برگشت کارگران و هزینه ی رفت و امد انها است. در رابطه با هزینه خوراک مسئولیتی ندارد و هزینه ی محل اقامت نیز با توافق طرفین صورت میگیرد.

  بر اساس ماده ۴۶ قانون کار در محاسبه فوق العاده ماموریت در صورتیکه شرایط خاص باعث انجام ماموریت بیش از یک بار در روز بشود ماموریتهای انجام شده در یک روز مجموعا یک مورد محسوب میشود و فوق العاده مأموریت برای یک روز پرداخت میشود

  فوق‌العاده ماموریتی که به فرد پرداخت می‌گردد، مشمول کسر حق‌بیمه نمیباشد. ولی بهتر است یک نسخه از حکم ماموریت به سازمان تامین‌اجتماعی ارسال گردد تا در صورتی که کارگر درطی ماموریت دچار حادثه شود و به خدمات درمانی یا مستمری نیاز پیدا کرد بتواند با سهولت تحت حمایت‌ قرار گیرد.ولی شامل مالیات میگردد

   

ارسال یک پاسخ