سربار

پرسش

هزینه های جذب نشده در تولید شامل چه هزینه هایی است؟ 

در کدام قسمت از گزارش حسابرسی درج می شود؟

در حال پیشرفت 0
N.Asadi 1 سال ۱۴۰۱/۸/۱۳ ۱۲:۳۲:۰۹ 3 پاسخ 11 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۳ )

  0
  ۱۴۰۱/۸/۱۳ ۱۹:۲۸:۳۳

  با سلام و درود

  در مورد قسمت اول سوالتون همان طور که میدانید هزینه سربار جذب نشده از یک طرف هزینه ای است که به شرکت تحمیل شده و از طرف دیگر در تولید جذب نشده و در بهای تمام شده کالای تولید شده نقشی ندارد بلکه جزو هزینه های عملیاتی شرکت محسوب میشود.

  در مورد قسمت دوم سوالتون به دلیل بار مالیاتی ای که سربار جذب نشده برای شرکت دارد، معمولا در گزارش حسابرسی قید نمیشود اما اگر مبلغ سربار جذب نشده با اهمیت باشد، براساس تأثیری که روی سود خالص و موجودی کالای ساخته شده و کالای در جریان ساخت پایان دوره میگذارد، در قسمت مبانی اظهارنظر به عنوان بند گزارش حسابرسی قید میشود، که اظهارنظر مردود یا اظهارنظر مشروط به اهمیت آثار ناشی از این رویداد بستگی دارد.

 1. هزینه ای جذب نشده در تولید در واقع همان انحراف ظرفیت نا مساعد می باشد که از تفاوت بین سطوح ظرفیت برآوردی با تولید واقعی بدست می آید.

 2. هزینه ای جذب نشده در تولید در واقع همان انحراف ظرفیت نا مساعد می باشد که از تفاوت بین سطوح ظرفیت برآوردی با تولید واقعی بدست می آید.

  نرخ جذب سربار ثابت بر اساس سطح ظرفیت برآوردی محاسبه و بر اساس تولید واقعی به حساب کالای در جریان ساخت لحاظ میگردد. حال اگر بین تولید بودجه شده و واقعی تفاوتی وجود داشته باشد.

  ما به تفاوت تحت عنوان انحراف ظرفیت یا همان

  سربار جذب نشده شناخته می شود. اکثر موسسات حسابرسی و شرکت حسابداری به دلیل بار مالیاتی که

  سربار جذب نشده برای شرکت دارد از درج بند در این خصوص در گزارش حسابرسی صرف نظر میکنند. ولی به صورت اصولی اگر مبلغ این انحراف با اهمیت باشد با توجه به تاثیری که بر روی سود خالص و موجودی کالای ساخته شده و در جریان ساخت پایان دوره دارد می بایست برچسب اهمیت در قسمت مبانی اظهار نظر به عنوان بند گزارش حسابرسی ارائه گردد.

ارسال یک پاسخ