حقوق پایه دریافتی بیشتر از حداکثر حقوق پایه

سوال
  1. سلام. در شرایطی که حقوق پایه بیشتر از حداکثر حقوق باشد، مازاد حقوق پایه مشمول چند درصد مالیات میشود؟ و برای محاسبه اضافه کاری و سایر مستمرات چه مبلغی باید به عنوان حقوق پایه در محاسبات نوشته شود؟
حل شده 1
Atefeaslani 1 ماه 3 پاسخ ها 96 دیده شده 0

پاسخ ها ( ۳ )

  1. درود بر شما …

    دریافتی حقوق تا سقف ماهانه ۲۷٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال معاف میباشد

    مازاد آن در جدول محاسبه حقوق میرود .

    به جدول محاسبات مالیات حقوق مراجعه شود طبق پیوت این برگه پاسخ

  2. درود بر شما …

    دریافتی حقوق تا سقف ماهانه ۲۷٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال معاف میباشد

    مازاد آن در جدول محاسبه حقوق میرود .

    به جدول محاسبات مالیات حقوق مراجعه شود طبق پیوست این برگه پاسخ

    بهترین پاسخ
  3. سلام
    با توجه به ماده ۸۳ قانون مالیات های مستقیم ،  درآمد مشمول مالیات شامل  حقوق پایه + مزایای مستمر و غیر مستمر نقدی و غیر  نقدی (سنوات روزانه ، اضافه کار ، ماموریت ها، حق شیفت و فوق العاده ها و…. ) قبل از کسورات ( قانونی و اجرایی ) و پس از معافیت ها ( ماده ۸۴ و ۹۱ و ۹۲ قانون مالیاتهای مستقیم ) هست که این درآمد مشمول ضرایب مالیاتی میشه.

    ضرایب مالیاتی مربوط به ماده ۸۵ قانون مالیات های مستقیم است که تا ۱/۵ برابر معافیت حقوق ( در سال ۹۸ سالانه برابر ۳۳۰ میلیون ریال تعیین شده  ) ۱۰ درصد ، تا ۲/۵ برابر معافیت  ۱۵ درصد ، تا ۴ برابر معافیت ۲۰ درصد ، تا ۶ برابر معافیت  ۲۵ درصد و مازاد ۶ برابر معافیت حقوق ۳۵ درصد  می باشد.

    در ضمن باید به نکته توجه کرد که این ضرایب پلکانی هستند ( نسبت به مازاد طبقات ضریب زده میشه ) نه تکلیفی یا مقطوع .

ارسال یک پاسخ