حسابداری اصول و قوانین

پرسش

منظور از  کلمه “تخصیص “در بند ۲۷  ماده ۱۴۸ چیست آیا مترادف با پرداخت یا ذخیره و یا کنار گذاشتن وجوه است؟

در حال پیشرفت 1
N.Asadi 1 سال ۱۴۰۱/۸/۲۹ ۸:۱۴:۲۲ 2 پاسخ 20 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۲ )

 1. به موجب بند ۲۷ ماده ۱۴۸ ق.م.م چنانچه هزینه ای در سال مالی قبل پرداخت و یا ایجاد گردد که به موجب اصل تطابق قسمتی از آن یا بخشی از آن مربوط به سال مالی بعد باشد می توان شناسایی هزینه را به تاخیر انداخت و آن بخش از هزینه را در سال مالی جدید شناسایی نمود و انجام این کار به موجب بند ۲۷ جز هزنه های قابل قبول مالیاتی می باشد. به صورت نمونه و در قالب یک مثال کلاسیک فرض کنید در یکم شهریور ماه سال اول مبلغ ۱۲۰۰ ریال برای خرید پوشش بیمه آتش سوزی پرداخت گردید. دوره پوشش بیمه ۱۰ ماه و از قرار هر ماه ۱۲۰ ریال می باشد.

  در این مثال مبلغ ۷۲۰ ریال در سال اول به حساب هزینه بیمه منظور می گردد و مابقی آن به مبلغ ۴۸۰ ریال در سال دوم ثبت و به عنوان هزینه بیمه سال دوم در نظر گرفته می شود. این موضوع می تواند در قالب ثبت های اصلاحی پایان سال و یا ذخیره سازی هزینه بیمه انجام پذیرد و بستگی به ثبت حسابداری در زمان خرید پوشش بیمه ای دارد.

  منبع: سایت نرم افزار حسابداری طلوع پدیده

  1
  ۱۴۰۱/۸/۲۹ ۱۹:۱۵:۳۹

  سلام وقت بخیر

  در مباحث مالی منظور از واژه تخصیص، شناسایی می باشد و با توجه به سوال شما طبق اصل تطابق درآمد با هزینه اگر هزینه ای در سال مالی قبل ایجاد شده باشد و پرداخت بخشی از آن هزینه ها مربوط به سال مالی بعد باشد، می توان شناسایی آن قسمت از هزینه ها را در سال مالی بعد انجام داد. در واقع مورد ذکر شده در بند ۲۷ ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم، منظور هزینه هایی هستند که قابل شناسایی در سال مالی بعد باشند.

ارسال یک پاسخ