تفاوت ارزش منصفانه و ارزش بازار

پرسش

ارزش منصفانه و ارزش بازار باهم چه فرقی دارند ؟

در حال پیشرفت 0
ناشناس 2 سال ۱۴۰۰/۸/۱۶ ۱۶:۵۰:۳۵ 3 پاسخ 63 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۳ )

  0
  ۱۴۰۰/۸/۱۸ ۱۶:۳۶:۰۳

  ارزش بازار:

  این ارزش در واقع همان قیمت خرید و فروش دارایی در بازار آزاد می باشد. این ارزیابی به وسیله ارزیابان حرفه ای مشخص می شود و تعدادی از عوامل مهم را در تصمیم گیری در نظر می گیرند، ولی توجه داشته باشید که دارایی های فروخته شده در نقاط مختلف کشور دارای ازرش متفاوت می باشد و ارزش دارایی به مکان آن بستگی دارد. ارزش بازار مقدار ارزش خرید و فروش یک کالا در بازار است و ارزش آن با تقاضا و عرضه آن مشخص می شود.

  مشکلات این روش زمانی بروز می‌کند که قیمت‌های بازار به طور ناگهانی تغییر کند، مشابه اتفاقی که در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در ایالات متحده به وقوع پیوست که منجر به وقوع رکود بزرگ شد. در سال‌های قبل از بحران مالی، شرکت‌ها و بانک‌ها از حسابداری مبتنی بر ارزش بازار استفاده می‌کردند که باعث افزایش عملکرد اندازه‌گیری‌ها برای شرکت‌ها شد.

  ارزش بازار قیمتی است که می توان دارایی را در بازار آزاد خریداری یا فروخت. این بدان معنا نیست که ارزش بازار همان قیمتی است که دارایی برای آن خریداری شده است زیرا قیمت آن با شرایط بازار نوسان داشته و ممکن است ارزش آن بیشتر یا کمتر از قیمتی باشد که هنگام خرید پرداخت شده است. ارزش بازار دارایی با عرضه و تقاضای آن دارایی در بازار تعیین می شود. ارزش بازار هر دارایی معمولاً توسط ارزیابان حرفه ای تعیین می شود ، که تعدادی از عوامل مهم در تصمیم گیری در مورد ارزش بازار را در نظر می گیرند. با این حال ، باید توجه داشت که دارایی های فروخته شده در نقاط مختلف کشور ممکن است دارای ارزش های مختلف بازار باشند و ارزش دارایی تا حد زیادی به مکان آن بستگی دارد.

  با افزایش قیمت دارایی‌های شرکت‌ها به دلیل رونق بازار مسکن، منافع حاصل شده به خاطر استفاده از این روش محاسبه به عنوان درآمد خالص شناسایی شد. اما با وقوع بحران قیمت املاک به سرعت کاهش یافت. ناگهان، ارزش شرکت‌ها به شدت سقوط کرد و همه سرزنش‌ها متوجه روش مبتنی بر ارزش بازار شد.

  بنابراین زمانی که نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی در قیمت‌ها رخ می‌دهد، حسابداری مبتنی بر ارزش بازار دقیق نخواهد بود. در مقابل، با حسابداری مبتنی بر بهای تمام شده تاریخی، بهای دارایی‌ها ثابت باقی می‌ماند که می‌تواند در بلندمدت اندازه‌گیری دقیق‌تری از ارزش شرکت را نشان دهد.

  ارزش منصفانه:

  ارزش منصفانه همان ارزش دارایی می باشد که از مدل های مختلف مالی سنجیده می شود. در این روش برای رسیدن به ارزش ذاتی دارایی، عوامل مالی و اقتصادی را در نظر می گیرند. این ارزش همان قیمتی است که خریدار برای دارایی پرداخت می کند و ممکن است که ارزش آن برای خریدار بالاتر و یا پایین تر از ارزش بازار باشد. ارزش منصفانه، ارزش دارایی با استفاده از روش های مالی می باشد و همیشه با ارزش بازار برابر نمی باشد و به میزان ارزش دارایی برای خریدار بستگی دارد.

  ارزش منصفانه ارزش دارایی است که با استفاده از مدلهای مختلف مالی حاصل می شود. چنین مدل هایی برای رسیدن به ارزش ذاتی دارایی ، عوامل مالی و اقتصادی را در نظر می گیرند. اکثر مدل ها از رویکرد مشابهی پیروی می کنند که در آن ارزش واقعی دارایی با تخفیف جریان نقدی مورد انتظار آینده که ممکن است از دارایی حاصل شود تعیین می شود. ارزش عادلانه همچنین باید نمایانگر واقعی ارزش دارایی باشد و مقدار اختصاص یافته آن “عادلانه” باشد. ارزش منصفانه قیمتی است که طرفی که مایل به خرید دارایی است برای آن پرداخت می کند. این مقدار بسته به میزان ارزش آن برای طرف خریدار دارایی می تواند بالاتر یا پایین تر از ارزش بازار باشد.
  تفاوت بین ارزش منصفانه و ارزش بازار
  ارزش منصفانه و ارزش بازار معیارهایی هستند که معمولاً هنگام تعیین ارزش یک دارایی مورد استفاده قرار می گیرند. حتی اگر آنها ممکن است شبیه به نظر برسند ، روشی که در آن محاسبه می شود با یکدیگر کاملاً متفاوت است. ارزش بازار مقداری است که می توان دارایی را در یک بازار خریداری و به فروش رساند. ارزش بازار یک دارایی با تقاضا و عرضه آن تعیین می شود. ارزش منصفانه دارایی با استفاده از مدلهای مالی محاسبه می شود که کل ارزش فعلی جریان نقدی آینده را که می تواند از دارایی ایجاد شود ، در نظر می گیرد. ارزش منصفانه همیشه برابر با ارزش بازار نیست و بسته به میزان ارزش دارایی برای خریدار ، می تواند بالاتر یا پایین باشد.
  • ارزش منصفانه و ارزش بازار معیارهایی هستند که معمولاً هنگام تعیین ارزش دارایی مورد استفاده قرار می گیرند.
  ارزش بازار قیمتی است که می توان دارایی را در بازار آزاد خریداری یا فروخت.
  • ارزش بازار دارایی با تقاضا و عرضه آن تعیین می شود.
  • ارزش منصفانه ارزش دارایی است که با استفاده از مدلهای مالی مختلف بدست می آید. چنین مدل هایی برای رسیدن به ارزش ذاتی دارایی ، عوامل مالی و اقتصادی را در نظر می گیرند.
  • ارزش منصفانه همیشه برابر با ارزش بازار نیست و بسته به میزان ارزش دارایی برای خریدار ، می تواند بالاتر یا پایین باشد.

 1. ارزش منصفانه همان ارزش دارایی می باشد که از مدل های مختلف مالی سنجیده می شود. در این روش برای رسیدن به ارزش ذاتی دارایی، عوامل مالی و اقتصادی را در نظر می گیرند. این ارزش همان قیمتی است که خریدار برای دارایی پرداخت می کند و ممکن است که ارزش آن برای خریدار بالاتر و یا پایین تر از ارزش بازار باشد. ارزش منصفانه، ارزش دارایی با استفاده از روش های مالی می باشد و همیشه با ارزش بازار برابر نمی باشد و به میزان ارزش دارایی برای خریدار بستگی دارد.

  این ارزش در واقع همان قیمت خرید و فروش دارایی در بازار آزاد می باشد. این ارزیابی به وسیله ارزیابان حرفه ای مشخص می شود و تعدادی از عوامل مهم را در تصمیم گیری در نظر می گیرند، ولی توجه داشته باشید که دارایی های فروخته شده در نقاط مختلف کشور دارای ازرش متفاوت می باشد و ارزش دارایی به مکان آن بستگی دارد. ارزش بازار مقدار ارزش خرید و فروش یک کالا در بازار است و ارزش آن با تقاضا و عرضه آن مشخص می شود.

 2. سلام وقت بخیر

  ارزش بازار قیمت خرید و فروش در بازار آزاد است که توسط ارزیابان حرفه ای مشخص میشود. اما ارزش منصفانه همان قیمتی است که خریدار برای دارایی پرداخت می کند و ممکن است که ارزش آن برای خریدار بالاتر یا پایین تر از ارزش بازار باشد.

ارسال یک پاسخ