تعریف بهای تمام شده؟

پرسش

منظور از حسابداری صنعتی (بهای تمام شد) چیست؟

حل شده 0
سیاوش 5 سال ۱۳۹۸/۲/۱۱ ۱۸:۳۲:۰۲ 3 پاسخ 1069 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۳ )

  0
  ۱۳۹۸/۲/۱۱ ۱۸:۳۳:۳۱

  حسابداری صنعتی شاخه‌ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته با و تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی‌ راههای تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می‌کند. اهمیت حسابداری بهای تمام شده برای چیست ؟ در واقع حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می‌باشند تا مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، بهای تمام شده تولیدات را محاسبه می‌کند و کنترل خود را بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید اعمال می‌کند. مدیران اگر گزارشات دقیق و صحیحی از عوامل هزینه نداشته باشند در تصمیم گیری خود در جهت افزایش تولید یا سایر تصمیم گیری‌ها و راه انجام تصمیمات خود با مشکل مواجه خواهند شد.

 1. سلام
  حسابداری صنعتی فرآیند  ثبت ، طبقه بندی و تجزیه و تحلیل کردن عوامل هزینه ها و محاسبه بهای تمام شده محصولات جهت گزارش دهی موثر و مفید به مدیران  است.

  مدیران از گزارشات حسابداری صنعتی در راستای بهبود در فرآیند تولید ( خط تولید ) ، تصمیم گیری در خصوص تعداد تولیدات و یا  توقف تولید بعضی محصولات ، افزایش بهره وری و کارایی و اثر بخشی  و …. استفاده می کنند.

  این که بهای تمام شده فقط مربوط به حیطه صنعتی می باشد تصوری اشتباه است . با گسترش صنعت و تجارت در زمینه های مختلف ، بهای تمام شده جزء موارد مهم و تاثیر گذار در فعالیت های صنعتی ، خدماتی ، پیمانی ، بازرگانی است.

  بهترین پاسخ
 2. حسابداری بهای تمام شده شاخه‌ای از حسابداری است که در آن هدف، دستیابی به بهای تمام شده‌ی محصولات واحد تجاری است. این هدف با درنظر گرفتن بهای تمام شده‌ی ورودی‌ها در تمام مراحل تولید و هم‌چنین هزینه‌های ثابت، نظیر هزینه‌ی استهلاک تجهیزات سرمایه‌ای حاصل می‌گردد. در حسابداری بهای تمام شده، این هزینه‌ها در ابتدا به صورت مجزا اندازه‌گیری و ثبت می‌شوند، سپس نتایج حاصل شده با نتایج واقعی مقایسه می‌گردند تا از این طریق عملکرد مالی مدیریت مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ