کمک پرداختی به موسسات خیریه

پرسش

آیا کمک پرداختی به موسسات خیریه از مالیات قابل پرداخت کسر می گردد ؟

Rate this question
در حال پیشرفت 0
ناشناس 52 سال 1400/5/28 0:00:00 1 پاسخ 34 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

  1. کمک های پرداختی به مراکز بهزیستی و کمیته امداد امام از درآمد مشمول مالیات کسر می گردد نه ازمالیات قابل پرداخت

    به بیان دیگر این کمک های پرداختی به عنوان هزینه های قابل قبول از سوی سازمان امور مالیاتی می باشد .

    به طور مثال اگر شخصی ۱۰۰ ریال درآمد و ۵۰ ریال هزینه داشته باشد درآمد مشمول مالیات وی ۵۰ ریال و مالیات قابل پرداخت ۱۲.۵ ریال می باشد .

    حال اگر این شخص ۱۰ ریال به یکی از مراکز بهزیستی کمک کرده باشد این مبلغ ازدرآمد مشمول مالیات کسر می گردد .

    در نتیجه درآمد مشمول مالیات معادل ۴۰ ریال و مالیات قابل پرداخت ۱۰ ریال می باشد .

    ماده ۱۷۲ قانون مالیات مستقیم در این خصوص به شرح ذیل می باشد :

    ماده ۱۷۲- صد درصد (۱۰۰%) وجوهی که به حساب­های تعیین شده از طرف دولت به منظور بازسازی یا کمک و نظایر آن به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود و همچنین ‌وجوه پرداختی یا تخصیصی و یا کمک­های غیر نقدی بلاعوض اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی جهت تعمیر، تجهیز، احداث و یا تکمیل مدارس،‌دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و مراکز بهداشتی و درمانی و یا اردوگاه­های تربیتی و آسایشگاهها و مراکز بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر و کتابخانه و مراکز فرهنگی و هنری(‌دولتی) طبق ضوابطی که توسط وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فن­آوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور اقتصادی و دارایی تعیین می‌شود از درآمد مشمول مالیات عملکرد سال پرداخت منبعی که مودی انتخاب خواهد کرد قابل کسر می‌باشد.

ارسال یک پاسخ