نقش محاسبه بهای تمام شده در زنجیره تامین؟

پرسش

نقش محاسبه بهای تمام شده در زنجیره تامین تولید و مدیریت تولید ؟

در حال پیشرفت 0
مدیر ارشد تالار 5 سال ۱۳۹۸/۲/۱۴ ۱۳:۴۷:۲۱ 1 پاسخ 1197 بازدیدها مدال برنز 0

پاسخ ( ۱ )

 1. سلام

  برای پاسخ به این سوال اول باید تعریفی از زنجیره تامین رو بدونیم

  زنجیره تامین چیست؟

  زنجیره تامین تمام فعالیتهای مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج) تا تحویل به مصرف‌کننده نهایی و نیز جریان‌های اطلاعاتی مرتبط با آن‌ها را شامل می‌شود. به طور کلی زنجیره تامین زنجیره‌ای است که همه فعالیت‌های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالای نهایی به مصرف‌کننده، برنامه ریزی و مدیریت عرضه و تقاضا، تهیه مواد، تولید و برنامه زمان‌‌بندی محصول یا خدمت، انبارکردن، کنترل موجودی و توزیع، تحویل و خدمت به مشتری را شامل می‌شود.
  برخی زنجیره تامین را در روابط میان خریدار و فروشنده محدود کرده‏اند،که این نگرش تنها بر عملیات خرید رده اول در یک سازمان متمرکز است. گروه دیگری دید وسیع‌تری به زنجیره تامین ‏ دارند و آن را شامل تمام سرچشمه‏های تامین‏ برای سازمان می‏دانند. با این‏ تعریف، زنجیره تامین شامل تمام تامین‏کنندگان‏ رده اول، دوم، سوم و… خواهد بود. چنین نگرشی‏ به زنجیره تامین، تنها به تحلیل شبکه تامین‏ خواهد پرداخت. دید سوم، نگرش زنجیره ارزش‏ «پورتر» است که در آن زنجیره تامین شامل تمام‏ فعالیت‌های مورد نیاز برای ارائه یک محصول یا خدمت به مشتری نهایی است. با نگرش مذکور به زنجیره تامین، توابع ساخت و توزیع به عنوان‏ بخشی از جریان کالا و خدمات به زنجیره اضافه‏ می‏شود. در واقع با این دید، زنجیره تامین شامل‏ سه حوزه تدارک، تولید و توزیع است. زنجیره‌های تامین در سازمان‌های تولیدی و خدماتی وجود دارند، هرچند که پیچیدگی زنجیره ممکن است از صنعتی به صنعت دیگر و از شرکتی به شرکت دیگر شدیداً متغیر باشد.
  زنجیره تامین شامل ۵ اصل اساسی می باشد که اهمیت این موضوع را نشان می دهد. هرکدام از این موارد در مقالات به خصوص خود توضیح داده خواهند شد.

   

  بطور خلاصه زنجیره تامین نشان دهنده  فرایند تولید یک محصول است

   

  با توجه به تعاریف ذکر شده میتوان نتیجه گرفت زنجیره تامین نقش مستقیمی در محاسبه  بهای تمام شده (CGS) دارد

  همچنین محاسبه بهای تمام شده یک محصول باعث کنترل فرایند تولید به منظور کنترل سود برای یک محصول میشود

ارسال یک پاسخ