محاسبه حق ماموریت

پرسش

سلام حق ماموریت کارکنان چگونه محاسبه میشود؟

Rate this question
در حال پیشرفت 0
ناشناس 52 سال 1400/2/7 0:00:00 1 پاسخ 198 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

 1. حق ماموریت به پرسنل در صورتی تعلق می گیرد که حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کار خود دور شوند و یا آنکه مجبور شوند تا شب را در آن محل اقامت کنند .

  فوق العاده ماموریت معادل حقوق ثابت شخص می باشد یا در اصطلاح معادل صد در صد می باشد .

  به طور مثال اگر شخصی را با حقوق ماهایانه ۳.۲۹۰.۰۰۰ تومان استخدام کنیم و این شخص سه روز ماموریت کاری برود برای محاسبه به شکل زیر عمل می کنیم :

  حقوق ثابت شخص مزبور عبارت است از مزد ثابت پرداختی منهای مزایای رفاهی مانند حق اولاد و بن و مسکن که در نتیجه از پرداختی به ایشان مبلغ ۲۹۰.۰۰۰ تومان بن و مسکن را کسر  و حقوق ثابت ایشان معادل ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان و به ازای هر روز برابر با ۱۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

  از آنجا که فرد مزبور سه روز به ماموریت رفته به ازای هر روز معادل حقوق روزانه و در مجموع ۳۰۰.۰۰۰ تومان اضافه کار دریافت می نماید .

  در این خصوص ماده ۴۶ قانون کار به شرح ذیل می باشد :

  ماده ۴۶- به کارگرانی که به موجب قرار داد یا موافقت بعدی به ماموریت های خارج از محل خدمت اعزام می شوند فوق العاده ماموریت تعلق می گیرد . این فوق العاده نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگران باشد . همچنین کارفرما مکلف است وسیله با هزینه رفت و برگشت آنها را تامین نماید .

  تبصره- ماموریت به موردی اطلاق می شود که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کارگاه اصلی دور شود و یا ناگزیر باشد حداقل یک شب در محل ماموریت توقف نماید .

ارسال یک پاسخ