رویه و روش حسابداری مالی

پرسش

حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی چه تفاوتی دارند ؟ و هر کدام چه اهدافی را دنبال می کنند ؟

 

Rate this question
حل شده 0
مدیر ارشد تالار 52 سال 1398/2/22 0:00:00 3 پاسخ 908 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۳ )

 1. تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی در چیست؟ – بلاگ سایت قیاس

   

 2. حسابداری مالی گونه ای از حسابداری است که گزارشات مالی مانند ترازنامه ، صورت سود وزیان را برای استفاده کنندگان درون سازمانی ( مدیران  و کارکنان ) و برون سازمانی ( سهامداران و سرمایه گذاران ) جمع آوری و تهیه و ارائه می دهد . 

  حسابداری مدیریت یا حسابداری مدیریتی بر استفاده از اطلاعات حسابداری برای مدیران در سازمان‌ها،  در جهت مهیا کردن آن‌ها برای تصمیم‌گیری مناسب و آگاهانه تأکید دارد و آن‌ها را برای انتخاب بهترین کارکردها  و روش های کنترل  آماده می نماید.

  حسابداری مدیریت بیشتر به نیازهای مدیران و حسابداری مالی به نیازهای سهامداران و سرمایه گذاران پاسخگو هستند. در واقع حسابداری مدیریت  به فرآیند حسابداری و حسابداری مالی به نتیجه حسابداری ( گزارشات مالی ) مربوط می شوند.

  تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری مالی:

  • بیشتر تمرکز حسابداری مالی استفاده کنندگان برون سازمانی است در حالی که تمرکز حسابداری مدیریت به گزارش دهی به مدیران سیستم معطوف می شود.
  • حسابداری مالی بیشتر بر مبنای رویدادهای اتفاق افتاده صورت می گیرد ( گذشته محور ) در حالی که حسابداری مدیریتی به رویدادهای آینده نیز می پردازد ( آینده نگر ).
  • در حسابداری مالی باید از استانداردهای حسابداری پیروی کرد اما در گزارشات حسابداری مدیریت رعایت استانداردهای حسابداری برای گزارش دهی به مدیران الزامی نیست.
  • گزارشات حسابداری مالی بیشتر جنبه کمی دارند در حالی که گزارشات حسابداری مدیریت کیفی نیز هستند.
  •  در حسابداری مالی  تاکید بر بهای تمام شده تاریخی ( ارزش دفتری ) است اما در حسابداری مدیریتی تاکید بر قیمتهای جاری  (ارزش بازار ) است.
  بهترین پاسخ
 3. 👈 تفاوت های حسابداری مدیریت با حسابداری مالی

  ۱– از نظر استفاده کنندگان اطلاعات ، استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری مدیریت ، افراد و مدیران درون سازمان هستند ولی در حسابداری مالی علاوه بر درون سازمان ، گروههای ذینفع و علاقمند خارجی مانند رقبا و موسسات مالی و اعتباری و بانکها نیز از اطلاعات حسابداری مالی استفاده مینمایند.

  ۲– حسابداری مدیریت مقید و محدود به ضوابط معین و مشخصی نیست زیرا تنها در خدمت افراد و مدیران درون سازمانی است ولی حسابداری مالی مقید به اصول ، مفروضات و میثاقهای حسابداری می باشد . البته حسابداری صنعتی روشها و اصول مورد استفاده حسابداری را نفی نمی نماید بلکه دربرگیرنده یک نظام صحیح ، دقیق و مناسبتر جهت ثبت و اندازه گیری عوامل هزینه از لحظه شروع تا تکمیل فرآیند می باشد .

  ۳ – گزارشهای حسابداری مدیریت اغلب به واحدهای تابعه و بخشهای درون سازمان به تفکیک توجه دارد و ترکیبی از اطلاعات تاریخی ، پیش بینی ها و برآوردها را بکار میگیرد ولی در حسابداری مالی گزارشات ، کل واحد انتفاعی را در برمیگیرد و تنها از اطلاعات مبتنی بر گذشته ( آنچه که واقعاً اتفاق افتاده ) استفاده میکند.

ارسال یک پاسخ