رابطه استانداردهای حسابداری و گزارش گیری مالی

پرسش

درود بر شما کاربران گرامی …
رابطه استانداردهای حسابداری و گزارش گیری مالی در چه مواردی حساس تر و برجسته تر می باشد ..؟

استاندارد حسابداری

استاندارد حسابداری

Rate this question
در حال پیشرفت 0
مدیر ارشد تالار 52 سال 1398/3/5 0:00:00 2 پاسخ 878 بازدیدها 1

پاسخ ها ( ۲ )

 1. استانداردهای حسابداری شفافیت گزارشگری مالی را بهبود می بخشد.
  استانداردهای حسابداری مشخص می کند که چه زمانی و چه رویدادهای اقتصادی باید شناسایی، اندازه گیری و نمایش داده شود. بنگاه های بیرونی مانند بانک ها، سرمایه گذاران و سازمان های نظارتی؛ بر استانداردهای حسابداری متکی هستند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات دقیق ارائه شده است. این اعلامیه های فنی شفافیت در گزارش را تضمین کرده و مرزهای اندازه گیری های گزارشگری مالی را تعیین کرده اند.

  هدف استانداردهای حسابداری :

  ۱) افشای روش ها و خط مشی های حسابداری مورد استفاده حسابدار جهت اطلاع دیگران .

  ۲) ارائه فرم یکنواخت و یک شکل برای صورت های مالی .

  ۳) افشای موارد خاص در رابطه با تامین ملزومات ، برای استفاده کننده از اطلاعات جهت اعمال داوری یا نظریه فردی .

  ۴) ارائه تصمیمات رسمی یا غیررسمی مربوط به ارزش گذاری مجاز دارایی ها و تعیین رقم درآمد .

  از نظر بنده رابطه استانداردهای حسابداری و گزارش گیری مالی در موارد افشای هرچه دقیق تر رویدادهای مالی با فرم و خط مشی استاندارد برای اینکه استفاده کنندگان از گزارش ها بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند، حساس تر و برجسته تر می باشد.

 2. استانداردهای حسابداری بر مبنای مفاهیم نظری گزارشگری مالی تدوین گردیده است. مفاهیم نظری مزبور توسط کمیته تدوین استانداردهای حسابداری با هدف تدوین استانداردهای حسابداری هماهنگ تهیه و به پیوست این مجموعه ارائه شده‌است.

  دامنه کاربرد استانداردهای حسابداری، صورتهای مالی با مقاصد عمومی (که از این به بعد صورت‌های مالی نامیده می‌شود) است که به منظور ارائه اطلاعات مفید در مورد وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری جهت تصمیم‌گیری استفاده‌کنندگان تهیه می‌شود.

  استانداردهای حسابداری در مورد صورت‌های مالی کلیه واحدهای تجاری (انتفاعی) اعم از این که در بخش خصوصی یا عمومی فعالیت کند، کاربرد دارد. اگرچه این استانداردها معطوف به واحدهایی است که با هدف کسب سود فعالیت می‌کنند اما عمدتاً در مورد واحدهای غیرانتفاعی نیز با اعمال تعدیلات لازم کاربرد دارد.

  واحدهای تجاری خارج از کشور که مالکیت آن‌ها متعلق به واحدهای تجاری ایرانی است در صورتی‌که در تهیه و ارائه صورتهای مالی خود تابع مقررات و استانداردهای حسابداری محلی باشند، ملزم به رعایت الزامات استانداردهای حسابداری ایران نیستند. با این حال در مواردی که واحد تجاری، واحد فرعی یک واحد سرمایه‌گذار ایرانی باشد، تهیه صورت‌های مالی واحد فرعی براساس استانداردهای حسابداری ایران نیز جهت استفاده در تهیه صورت‌های مالی تلفیقی ضروری است.[

ارسال یک پاسخ