حساب تنخواگردان

پرسش

لطفاً در خصوص حساب تنخواگردان و اسنادی که در این خصوص صادر می شود توضیح دهید .

Rate this question
در حال پیشرفت 0
ناشناس 52 سال 1400/5/25 0:00:00 3 پاسخ 32 بازدیدها 0

پاسخ ها ( ۳ )

 1. تنخواه گردان مبلغی می باشد که برای رفع نیازهای مالی کوچک و جاری شرکت‌ها و موسسات در اختیار کارمندانی قرار می‌گیرد.

  هدف از این کار پرداخت سریع بهای خدمات و کالاهایی است که به‌طورروزمره در جریان فعالیت شرکت خریده می‌شود.

  تنخواه گردان روند پرداخت را بدون نیاز به صدور چک یا دیگر اوراق بهادار تسریع می‌کند.

  در خصوص تنخواه گردان دو گونه سند حسابداری صادر می شود :

   شارژ تنخواه گردان :

  هر گاه مبلغی به حساب تنخواه گردان واریز شود در اصطلاح آن را شارژ تنخواه گویند .

  در این حالت حساب تنخواه بدهکار و منبع پرداخت که می تواند بانک یا حساب جاری شرکا و یا حتی یک حساب تنخواه گردان دیگر باشد بستانکار می شود .

  تسویه تنخواه گردان :

  تنخواه دار موظف می باشد در فواصل زمانی معین و یا هنگامی که مبلغ دریافتی را خرج می نماید صورت ریز پرداختی های خود را به واحد مالی تحویل نماید .

  امور مالی پس از برسی هزینه های انجام شده و تایید آن در صورت عدم مغایرت حساب تنخواه گردان را تسویه و مجوز شارژ مجدد آن را صادر می نماید .

  برای سند حسابداری  تسویه تنخواه گردان به این شکل عمل می نماییم که حساب هزینه های و یا افرادی که به آنها توسط تنخواه پرداخت انجام شده را بدهکار و حساب تنخواه گردان را بستانکار می نماییم .

 2. تنخواه مبلغی است که در یک حساب که این حساب به ثبت حسابداری شرکتی رسیده باشد، قرار می گیرد. فردی که حساب تنخواه در اختیار او قرار می گیرد، تنخواه گردان نام دارد.

 3. مقداری وجه نقد است که برای سهولت در کار و انجام امور روزمره و پرداخت هزینه های جزئی شرکت ها و موسسات نگهداری می شود. این وجه تنخواه یا همان تنخواه گردان است که به یکی از پرسنل شرکت تحویل داده می شود. این شخص که معمولا مامور خرید شرکت یا موسسه مورد نظر است موظف است همه مدارک مثبته مبنی بر پرداخت که به صورت رسید، فاکتور یا قبض مربوطه را نزد خود نگه دارد.

ارسال یک پاسخ