ثبت هزینه و شناسایی درآمد

پرسش

سلام؛ این نکته رو میدونم که قبل از شناسایی درآمد باید هزینه آن ثبت شود، اما من یک ثبت درآمد انجام دادم در ماه شهریور یعنی فصل تابستان و هزینه اون در مهر ماه یعنی فصل پاییز ثبت شد، امکان تغییر تاریخ فاکتور درآمد رو هم ندارم، میخاستم بدونم این عدم رعایت تقدم و تاخر ممکنه چه مشکلانی برای من ایجاد کنه، ممکنه دفاتر در رسیدگی مالیاتی رد بشن یا مشکلاتی از این دست ایجاد بشه؟

در حال پیشرفت 0
ناشناس 3 سال ۱۴۰۰/۲/۷ ۱۴:۱۹:۴۶ 1 پاسخ 249 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

  0
  ۱۴۰۰/۳/۳۱ ۱۵:۵۴:۵۷

  عدم رعایت تقدم و تاخر در این مورد برای شما مشکلی ایجاد نمی نماید .

  زیرا مطابق اصل تطابق درامد و هزینه می بایست هزینه ها در دوره ای که به وقوع پیوسته ثبت شوند و از آنجا که شما هزینه را در همان دوره مالی و با کمی تاخیر ثبت کرده اید مشکلی ندارد .

  نکته دیگر در عدم رعایت تقدم و تاخر در نوع کار می باشد .

  به طور مثال کارهای خدماتی در نظر بگیرید که انجام خدمات در اوایل ماه انجام می شود و درآمد آن کار در دفاتر ثبت می گردد ولی برای ثبت هزینه های مربوط به آن می بایست تا انتهای ماه و مشخص شدن هزینه های حقوق و دستمزد صبر کنیم .

  در مورد شرکت های که به خرید و فروش کالا اشتغال دارند می بایست تقدم و تاخر رعایت و ابتدا خرید کالا ثبت و سپس فروش آن در دفاتر ثبت شود . ولی در مورد این شرکت ها نیز ممکن است گه گاه شرکت تامین کننده در کالا در صدور صورتحساب تاخیر نماید و رعایت تقدم خرید بر فروش برهم بخورد .

ارسال یک پاسخ